
- Základní údaje
Cílem podaktivity je podpořit regionální identitu, sounáležitost a patriotismu k území.
V rámci podaktivity budou realizovány vzdělávací akce, jejichž cílem je posílit vztah obyvatel ke svému regionu. Různé formáty formálního a neformálního vzdělávání budou zaměřeny na témata související s kulturním dědictvím kraje, jeho uchováním, využitím a prezentací v návaznosti na cestovní ruch, život místních komunit a udržitelnou správu. Snahou bude posilovat pozice a kompetence rozhodujících aktérů (majitelé, správci kulturních památek) a poučenost a zájem participující veřejnosti (včetně juniorských i seniorských kategorií).
Jednotlivé vzdělávací aktivity budou/mohou být propojeny s aktivitami v rámci podaktivity A2. Podaktivita bude rovněž koordinovaná s aktivitami zaměřenými na celoživotní vzdělávání realizované v rámci aktivity Creative People, kdy tento segment vzdělávacích aktivit bude tvořit nabídku Centra celoživotního vzdělávání UJEP, který v rámci WP 1 vznikne.

- Základní údaje
Cílem podaktivity je podpořit znalosti, sounáležitost a patriotismu k území. Cílem aktivity je populárně naučnou formou zvýšit povědomí o výjimečných kulturních a přírodních hodnotách Ústeckého kraje, zvýšit mezi obyvateli kraje pocit sounáležitosti k postupně se měnící a obnovované krajině včetně sídel, která v minulosti prošla necitelnými zásahy ze strany člověka, ale nyní opět nabývá svých ztracených hodnot.
Podaktivita bude spočívat v přípravě a realizaci intervencí ve veřejném prostoru (přednášky, prohlídky, virtuální prohlídky, popularizační materiály, publikace, výstavy atd., a to ve spolupráci s paměťovými institucemi, vzdělávacími institucemi, místními komunitami (spolky) i místními samosprávami). Plán dílčích aktivit bude vycházet z provedeného mapování (podaktivita A1) a bude založen na identifikovaných prioritách vybraných lokalit s kulturně-historickým potenciálem (příklady dobré praxe), bude vázán na již specifikované priority Ústeckého kraje v oblasti kulturního dědictví (hmotného i nehmotného), cestovního ruchu a témata a lokality s nadregionálním potenciálem (indikativní seznam UNESCO) uvedených ve Strategii rozvoje kultury a kulturního dědictví Ústeckého kraje 2021 - 2030. Důraz bude kladen i na specifika kraje jako příhraničního regionu a výrazné komodity s přidanou hodnotou.
V rámci podaktivity vzniknou dva významné výsledky - publikace Dějiny průmyslu Ústeckého kraje a Kulturní dějiny ústeckého kraje. Jejich vydání bude doprovázené výstavami, webovým portálem a návaznými akcemi.
Podstatnou součástí aktivity bude i digitalizace vybraných sbírkových předmětů z fondů paměťových institucí zřizovaných krajem a jejich online prezentace.

- Základní údaje
Cílem podaktivity je zmapovat na úrovni obcí Ústeckého kraje názory obyvatel spojené s lokální identitou (znalost historie, povědomí o kulturním dědictví, vnímání vztahu minulosti k současnosti a budoucnosti, postoje související se sounáležitostí a participací obyvatel, názorová podmíněnost ve vztahu ke vzdělání, sociálnímu postavení, věku atd.). Pozornost bude zaměřena i na oblasti související s diferencemi majoritní a minoritní společnosti, popř. různých subkultur. Mapování bude cíleno i na majitele a provozovatele památkových a kulturních objektů, paměťové instutice, obce jako provozovatele památkových a kulturních objektů atd.).
Mapování bude rozděleno do 2 fází. V 1. fázi bude provedeno komplexní šetření na území celého Ústeckého kraje a orientační šetření celorepublikové. V druhé fázi pak bude vybrán určitý počet charakteristických regionů, kde bude proveden detailnější průzkum. Jedná se o regiony s určitými výraznými charakteristikami jako jsou Hornický region Krušnohoří zapsaný v UNESCO, zemědělská krajina Polabí (Litoměřicko, Terezín, rovněž podaná žádost o zapsání na seznam UNESCO) či Šluknovský výběžek. Předpokladem je, že by šetření bylo rozloženo do několika let (každý rok bude provedeno šetření v některém z vybraných regionů) a v posledním roce by byla provedena syntéza.
V rámci podaktivity bude na základě zjištění průběžně analyzována STRATEGIE ROZVOJE KULTURY A KULTURNÍHO DĚDICTVÍ ÚSTECKÉHO KRAJE 2021–2030 a bude konfrontována s aktuálními stanovisky a názory jednotlivých participujících subjektů (majitelé památek, paměťové instituce, vzdělávací instituce, samosprávy obcí, veřejnost). Analýzy budou zaměřeny i na potenciál a zkvalitňování navazující turistické infrastruktury stávajících i budoucích památek UNESCO v regionu.
Kontakt
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Pasteurova 3544/1, 400 96 Ústí nad Labem